„Kolorowy świat chemii”

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas drugich naszego Gimnazjum realizowali projekt edukacyjny „Kolorowy świat chemii”.

Wybór tematu miał sugerować doświadczenia, które zainteresują uczniów. Opisów doświadczeń zespoły projektowe miały za zadanie wyszukać a następnie przeanalizować i wybrać różne eksperymenty, które będą mogli wykonać dysponując odpowiednim sprzętem i odczynnikami. Zespoły projektowe wykonały m.in. następujące doświadczenia: "Podwodny ogród", "Glicerynowy płomień", "Burza w probówce", "Kolorowe osady", "Samozapłon", "Kociołek z papieru", "Zimny płomień", "Biały cukier czarny węgiel", "Kameleon", „Pasta dla słonia”, „Woda- wino-herbata-woda”, „Kolorowy suchy lód” i wiele innych.

Uczniowie sprawnie posługiwali się sprzętem chemicznym, poznali i stosowali zasady bezpiecznej pracy z odczynnikami, potrafili wyciągać wnioski z doświadczeń chemicznych.

Projekt zakończył się przedstawieniem doświadczeń na forum wybranej przez dane zespoły klasy. Uczniowie nauczyli się wykorzystywać wiedzę w praktyce oraz bezpiecznie obchodzić z odczynnikami. Najwięcej radości sprawiało im samodzielne wykonywanie doświadczeń z pozytywnym efektem końcowym – gratuluję!

Koordynator projektu : Sylwia Kołomecka